Technické a administrativní přejímky týmu Barth Racing

Přípravy na start Rallye Dakar vrcholí. Od příletu se celý tým, tedy hlavně mechanici a jezdci soustředili na tento den. Administrativní a technické přejímky jsou poslední nezávodní povinností, kterou musejí všichni absolvovat.

Pořadatel je v této kontrole nekompromisní a vše musí být podle daných předpisů. Z tohoto důvodu nechce nikdo nic podcenit a vše musí být dokonale připraveno. Tedy všechny dokumenty, licence a hlavně závodní stroje. Vše se několikrát kontroluje, aby tento poslední krok byl úspěšným vstupem do nejtěžší rallye světa. V tento den se ukáže, jak se tým připravoval před odletem. 

Administrativní přejímky jsou na řadě první. Tým se po obědě místního času odebral do muzea jihoamerického fotbalu. Tato krásná budova poskytla pro tuto proceduru vhodné zázemí a díky klimatizaci i komfort. Celé přejímky mají 23 stanovišť a je potřeba všechny obejít a hlavně úspěšně zvládnout. Úlevu mají doprovodné vozy, které mají stanovišť méně. Kontrolují se licence, pojištění, všechny papíry od závodních strojů, povolení, zdravotní stav a nakonec proběhne i pasová kontrola. Během této části přejímek probíhá i bezpečnostní školení jezdců. Administrativní přejímky tým BARTH Racing zvládl bez ztráty kytičky. 

Ihned po administrativních přejímkách se musel celý tým rychle přesunout zpět do bivaku. Tam si jezdci vzali techniku a mechanici posbírali všechny potřebné věci a šlo se na věc. Oproti první části byly technické přejímky v hangárech místního letiště, které poskytuje zázemí startovnímu bivaku. 

Teplota atakující 38 stupňů celsia a nemožnost schovat se před spalujícím sluncem udělaly z technických přejímek ještě horší událost. Neustále přesouvání mezi jednotlivými stanovišti a také rozebírání závodních strojů bylo velmi vysilující. Kontroluje se veškerá elektronika, připojení přístrojů, technický stav, bezpečnostní prvky, prostě technická kontrola se vším všudy. Doprovodné vozy vyfasovaly tzv. „tripiny“, kterou slouží k navigaci a také ke kontrole rychlosti. Pokud je předepsaná rychlost pořadatelem porušena, hrozí týmu v nejhorším případě i diskvalifikace. Omezení rychlosti platí mimo závodní úseky i pro závodníky, kteří tak mohou přijít nejen o peníze kvůli pokutě, ale hlavně o cenné minuty. 

Kolem sedmé hodiny večerní místního času bylo hotovo. Kompletní tým BARTH Racing úspěšně zvládl i technické přejímky a silvestrovský večer tak mohl strávit v klidu. Nakonec se závodní stroje odvezly do parc fermé, kde si je závodníci vyzvednou před zahajovacím ceremoniálem první den roku 2017. 

A jaké stroje za Barth Racing vlastně pojedou?

Všechny závodní stroje týmu BARTH Racing mají své jméno. Proč a jaká jména to jsou se dozvíte v následujících řádcích.

Josef Macháček

Každá jeho čtyřkolka nebo bugina měla vždy jméno, takže u Josefa Macháčka to není nic neobvyklého. Největší problém je vždy najít to správné jméno pro ten správný stroj a okamžik.
Jelikož kdysi jeden z jeho strojů měl jméno Legenda, které by se nejvíce hodilo pro rallye Dakar 2017, musel Josef Macháček vymyslet jiný název. Spojil se s těmi správnými lidmi, kteří mu pomohli, a nakonec vzniklo jméno Touha. „Touha je inspirovaná Landovou písní, která je krásně gradující. Touha také znázorňuje moji celou sportovní kariéru. To co nás provází celý život, to znamená neustále po něčem a po někom toužíme,“ dodal nakonec Josef Macháček. 

Zdeněk Tůma

Zdeňkova čtyřkolka byla zhruba před rokem zakoupena za účelem účasti na Rallye Dakar. Na základě toho vzniknul název odvozený právě od tohoto závodu, tedy Daky. Je to první Zdeňkova čtyřkolka, která má jméno. „Předchozí stroje jezdily pouze v České republice, takže ty jméno neměly, Daky je tedy první, která dostala jméno,“ doplnil nováček na Rallye Dakar.

David Pabiška

David na svých strojích vždy vozil obrázky a vzkazy od svých dětí. Po spojení s týmem BARTH Racing přibylo i jméno. V loňském roce to byla Šarlota, což nebyl úplně šťastný název. „Letos je to Mišička, protože je to moje životní láska, takže nejen moje děti, ale i moje partnerka. Je to pro mě důležité, abych je měl všechny s sebou. Je to vzpomínka na domov,“ řekl k jménu své motorky dakarský matador David Pabiška.

Rudolf Lhotský

Ani u Rudy nebylo pravidlem, že by jeho motorky měly jméno. Ovšem na prvním Dakaru v loňském roce vzniklo jméno Mája, které se pro Dakar 2017 nezměnilo. „Mája, po mé dceři Marušce, připomíná mi to domov a rodinu, jsme od sebe hodně daleko a tohle mě pomáhá. Cítím se blíže k domovu, motorka je člen rodiny, který je tu se mnou. Při dlouhých etapách si s ní můžu povídat, když má jméno,“ dodává s úsměvem motorkář Ruda Lhotský. 

Doprovod

Své jméno má i každý doprovodný vůz. Asistenční vůz po motorkáře se jmenuje Vilém, čtyřkolkáři mají Alfréda, doprovodný Transporter je Felix a nováček Tiguan jako press car je Alan. Jména mají také výhodu v komunikaci skrze vysílačky, která je tím pádem jednodušší.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené